company logo

Home Kolka dziecięca - jak sobie z nią radzić?
Kolka dziecięca - jak sobie z nią radzić?
poniedziałek, 25 lipca 2011 12:51

Jak radzić sobie z kolką u dzieci?

Kolki dziecięce to postrach każdego świeżo upieczonego rodzica. Nie wszystkie jednak dzieci cierpią z powodu tej dolegliwości. Stwierdzono, że kolka tak naprawdę dotyczy około 15% wszystkich dzieci.

Do zjawiska kolki wspaniale pasuje Reguła Trzech. Dolegliwość rozpoczyna się bowiem z reguły około 3. tygodnia życia dziecka. Maluch cierpiący na kolkę płacze zazwyczaj przez około 3 godziny z rzędu. A wszystko trwa do czasu, aż maluch skończy 3 miesiące.

Chociaż naukowcy niejednokrotnie badali już zjawisko kolki, nikt nie wie dokładnie, co je wywołuje. Wielu ekspertów uważa, że dolegliwość ta może wynikać z niedojrzałości układu pokarmowego i nie do końca rozwiniętych funkcji trawiennych u niemowlęcia. Na przestrzeni lat lekarze próbowali zwalczać kolkę lekami zmniejszającymi wydzielanie gazów, rozluźniającymi mięśnie przewodu pokarmowego lub uspokajającymi. Żaden z nich tak naprawdę nie pomógł. Okazuje się, że najlepszym jak do tej pory sposobem na kolki jest... czas. Wszystkie dzieci bowiem ostatecznie wyrastają z kolki.

Niektóre dzieci, które wydają się cierpieć z powodu kolki, tak naprawdę mają inne dolegliwości. Dlatego warto skorzystać z diagnozy medycznej. Może okazać się np., że dziecko ma zgagę (refluks żołądkowo-przełykowy). Takie dzieci płaczą zwykle cały dzień i noc, a nie tylko trzy godziny każdego dnia. Inne dzieci mogą mieć z kolei alergię na białko obecne w mleku i wtedy koniecznie jest podjęcie odpowiednich działań, a nie czekanie aż miną trzy miesiące.

Oto stosowane najczęściej metody walki z kolką:

- stosowanie preparatów ziołowych z ziół takich jak rumianek, imbir, koper, lukrecja, werbena, czy mięta lub też oleju z nasion kopru włoskiego, który ma właściwości rozkurczowe i zwiększające perystaltykę jelit (rodzice stosujący tą metodę zauważają znaczne zmniejszenie objawów kolki w porównaniu z rodzicami grupy dzieci nieleczonych);

- podawanie glukozy;

- stosowanie probiotyków (aż 95% rodziców zauważa poprawę po probiotykach);

- masowanie brzuszka dziecka (bardzo sprzeczne opinie, co do tej metody). Każda z wymienionych wyżej metod przynosi tak naprawdę podobne skutki w osłabianiu objawów kolki, jednak żadna nie zwalcza jej całkowicie.

 


Copyrights © 2013 - www.dla-dziecka.org | Akcesoria do wózków dziecięcych | Sklep dziecięcy Częstochowa | Wózki dla dzieci X-lander | Wózki spacerowe